Kondylómy sú neestetické vírusové bradavice, obvykle prenášané pohlavným stykom s maximom výskytu v okolí genitálu a konečníka. Rovnako, ako pri ostatných bradaviciach, je ich pôvodcom ľudský papilomavírus (HPV). Celosvetovo ide o jednu z najčastejšie prenášaných sexuálnych chorôb. Okrem genitálií sa HPV dokáže usadiť aj na uzdičke jazyka alebo na hlasivkách či prstoch, odkiaľ sa potom môže rozšírovať ďalej. Vírusom HPV je nakazených 10 až 25 percent populácie, v závislosti od veku, ale tiež kontinentu alebo krajiny.

Ide o typicky ružovo sfarbené, vystúpené a nezriedka krvácajúce výrastky, ktoré svojím tvarom môžu pripomínať karfiol. Samotné kondylómy sú zdrojom miliónov vírusov. Kým u mužov príznaky HPV väčšinou dobre vidno, u žien býva ochorenie niekedy odhalené neskoro. Pacienti s historickým výskytom kondylómov môžu byť v skupine ohrozenej vznikom rakoviny análneho otvoru, penisu a krčka maternice.

K rýchlemu  prenosu infekcie napomáha skutočnosť, že prenášačmi ochorenia môžu byť ľudia, ktorí nemajú žiadne viditeľné prejavy HPV infekcie. Imunitný systém týchto osôb vírusu môže odolávať, to však nemusí platiť pre ich sexuálnych partnerov. Prejavy ochorenia sa môžu objaviť skoro (inkubačná doba cca 3 mesiace), avšak vírus sa môže ohlásiť aj po desiatich až pätnástich rokoch, počas ktorých v tele nečinne „drieme“. Ochorenia obyčajne naštartuje iná choroba, keď je imunitný systém oslabený. Ďalšími možnými spúšťačmi sú drogy,chemoterapia, imunosupresíva, ale aj nedostatok kyseliny listovej a vitamínu A. Rizikovým faktorom je aj fajčenie.

Kondylómy sa ťažko liečia a napriek liečbe sa majú tendenciu vracať!!!