Popis zákroku:

Botulotoxín (toxín Clostridium botulinum) je látka, ktorá je schopná uvoľňovať rôzne svalové stiahnutia. Je to lokálne dlhodobo účinné myorelaxans, využívané už od 19. storočia. Korekcia vrások botulotoxínom je veľmi účinná a spoľahlivá metóda s minimálnym rizikom vedľajších účinkov. Je možné ju vždy podľa potreby zopakovať a je kombinovateľná so všetkými inými metódami odstraňovania vrások. Na tvári dokáže zmierniť až zamedziť zvýšenú mimickú aktivitu a tým vyhladiť mimické vrásky.
Využíva sa najmä na odstránenie:

  •     vrásky hnevu (tzv. glabella)
  •     horizontálne vrásky v oblasti čela
  •     vejárovité vrásky v okolí očí
  •     vrásky v oblasti nosa  (bunny lines)
  •     vrásky v oblasti dekoltu a krku
  •     vrásky v okolí úst a brady  (marionette lines, sad lines, mental crease)

Najideálnejším spôsobom boja proti vráskam na tvári je trojkombinácia laseru, implantátu a Dysportu v troch fázach. V prvej fáze sa pomocou erbiového laseru vráska vyhladí na povrchu. Potom sa do zostávajúceho prehĺbenia injekčne aplikuje implantát, ktorý vyhladí posledné drobné nerovnosti. Záverečnou fázou je injekčné vstrieknutie veľmi nízkej dávky Dysportu do mimického svalu, ktorý vznik vrásky zpôsobil.
 
Vďaka tejto trojkombinácii je zabránené obnovovanie tvorby konkrétnej vrásky. Poradie jednotlivých fáz je možné podľa potreby zameniť.

Priebeh zákroku:

Samotný zákrok prebieha rýchlo, niekoľkými vpichmi – podľa lokalizácie a typu vrások, bolestivosť sa zužuje len na pocit jemného vpichu.

Starostlivoť po zákroku:

Po ošetrení je doporučené využívať intenzívne mimiku ošetrenej oblasti, nesmie sa 3-4 hodiny ľahnúť a nechať hlavu vo vodorovnej polohe.

Nástup účinku:

Nástup účinku a jeho trvanie je individuálny, závisí od sily stiahnutia mimického svalu, od rýchlosti odbúravania účinnej látky a od rýchlosti regenerácie nervových zakončení vo svale. Účinok nastupuje u mnohých už do 48 hodín, plne rozvinutý je po 14 dňoch a trvá priemerne 3-6 mesiacov po prvej aplikácii, po ďalšej aplikácii sa účinok spravidla predlžuje (6-12 mesiacov).

Komplikácie zákroku:

Tým, že sa ošetrovaná oblasť neustále regeneruje a nezostávajú žiadne trvalé zmeny, je použitie botulotoxínu pri korekcii vrások veľmi istá medicínsko-kozmetická metóda. Vpichové ľahké začervenania, či drobné modrinky ustupujú do 48 hodín. Možný pokles viečka (ptóza), dvojité videnie (diplopia), suchosť oka (zvlhčovať kvapkami) sa upravuje behom 2-4 týždňov. Modrinky a opuchy sú krátkodobé, pocity pálenia a bolesti pri vpichu sú individuálne. Zákroky sa nevykonávajú u pacientov mladších ako 18 rokov, u tehotných a dojčiacich žien, u pacientov s nervovo-svalovým ochorením.