Popis výkonu:

 Gynekomastia je nezhubné zdurenie mužských prsných žliaz (zriedkavo len jednej prsnej žľazy). Ochorenie je spôsobené zvýšenou hladinou estrogénov počas normálneho fyziologického vývoja. Objavuje sa často u novorodencov ako dôsledok zvýšenej hladiny estrogénov, ktoré novorodenec získal cez placentu od matky. Prsná žľaza sa u muža prechodne zväčšuje aj počas puberty a vo vyššom veku, keď gynekomastia býva pravdepodobne podmienená zvýšenou premenou androgénov na estrogény v tkanivách. K zväčšeniu prsnej žľazy môže dôjsť aj v súvislosti s užívaním steroidných anabolík. Niekedy sa jedná len o zmnoženie tukového tkaniva – vtedy hovoríme o pseudogynekomastii. Terapeutický plán určí plastický chirurg podľa typu gynekomastie a klinického nálezu.

Predoperačná príprava:

 Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné vyholiť si hrudník. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

 Operácia sa vykonáva vo väčšine prípadov v celkovej anestézii. U menších gynekomastii je rez vedený na hranici pigmentovaného dvorca a kože v dolnej polovici obvodu dvorca. Výsledkom tohto operačného prístupu je väčšinou neviditeľná jazva v pooperačnom období. Počas operácie sa chirurgicky odstraňuje celá žľaza. Ak je prítomná pseudogynekomastia, táto sa zväčša počas jednej operácie koriguje pomocou liposukcie prsnej oblasti. Pri chirurgickej liečbe veľkých gynekomastií sa používajú iné typy operačných techník (napr. prenesenie bradavko – dvorcového komplexu na stopke, cirkulárny rez okolo celého dvorca s následným odstránením prebytočného tkaniva a iné).

Pooperačná starostlivosť:

 V pooperačnom období treba v závislosti od rozsahu a typu operácie počítať s výskytom modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Všeobecne povedané, odporúča sa obmedziť namáhanie a napínanie pektorálnych svalov, čomu treba prispôsobiť životný štýl. V operačnej rane zavedené drény sa odstraňujú na druhý deň po operácii. Elastický kompresívny obväz (resp. elastické prádlo) sa doporučuje nosiť min. 4 týždne po operácii. Po tejto dobe sa spravidla umožňuje venovať športu a väčšej fyzickej námahe.

Komplikácie operácie:

 Zväčša sa obmedzujú len na pooperačné bolesti a pretrvávajúci opuch. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti. Vážnejšou komplikáciou je masívne pooperačné krvácanie, alebo odumretie bradavko – dvorcového komplexu, ku ktorému môže častejšie dôjsť pri rozsiahlejších zákrokoch. Zriedkavo sa pooperačne vyskytuje zápal operačnej rany, respektíve tvorba hypertrofickej alebo keloidnej jazvy.