Popis výkonu:

 Korekčné operácie pery (zväčšenie, zmenšenie pery) sa v súčasnosti zaradujú medzi najčastejšie ambulantné operácie. Pri potrebe zväčšiť peru je prevaha na strane používania chirurgických techník oproti injekčným preparátom hlavne založená na ich trvácnosti, cene a fakte, že na zväčšenie pery nie je dôvod použiť cudzorodý materiál. Z množstva chirurgických techník je najviac používaná technika založená na posune sliznice zvnútra von, čím pera dostáva plnší a zachováva si stále prirodzený tvar. Nezriedka sa technika používa na oboch perách súčasne. Ak je vzniknutý objem pery nedostačujúci, môže sa následne v druhej operácii pera zväčšiť pomocou injikovania vlastných tukových buniek odobratých z iných častí tela. Pochopiteľne korekcia pery ako každý chirurgický zákrok vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období. Definitívny efekt je možno očakávať až po niekoľkých týždňoch v závislosti od typu operácie.

Predoperačná príprava:

 Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

 Vykonáva sa v miestnom znecitlivení s prístupom zvnútra pery (od zuboradia), to znamená, že nezanecháva žiadnu viditeľnú jazvičku. Podstatou operácie je posunutie časti sliznice smerom von, čím sa dosiahne efekt plnšej pery. Pri chirurgickom zmenšovaní pery sa obráteným postupom dosahuje žiadaný opačný efekt.

Pooperačná starostlivosť:

 V pooperačnom období treba počítať s výskytom opuchu, ktorý sa zvyčajne stratí do 21 dní. Bezprostredne po operácii sa odporúča lokálna aplikácia studených obkladov. Následne je nevyhnutné dbať o prísnu hygienu dutiny ústnej. Odporúča sa tekutá alebo kašovitá strava a lokálna aplikácia repíkových obkladov. Stehy sa nevyberajú, používa sa vstrebateľný materiál. Po 5-6 dňoch od operácie je možné použiť na peru make-up.

Komplikácie operácie:

 Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti a opuch. Zápal operačnej rany, intolerancia šicieho materiálu a vznik kontrahujúcej jazvy spôsobujúcej diskrétne deformity sa vyskytujú ojedinele. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti.