Popis výkonu:

 Starnutie kože je proces, ktorý je charakterizovaný stratou elasticity a napätia kože ako aj atrofiou podkožného tuku. Hlavnými príčinami predčasného starnutia sú genetická predispozícia a vplyvy životného prostredia (hlavne slnečné žiarenie). Ultrafialové žiarenie svojím nežiaducim vplyvom vysušuje pokožku, degraduje jej kolagénové vlákna čím koža stráca svoju pôvodnú elasticitu. Porušená elasticita kože má za následok vznik esteticky nepríjemných kožných previsov a vrások. Cieľom face-liftingu je redukcia nadbytočnej kože s elimináciou vrások a spevnenie svalov tváre, čím tvár dostáva mladší a pružnejší výzor. Pre nadobudnutie celkového dojmu omladenia tváre sa často face-lifting kombinuje s inými technikami v jednej operácii (napr. lifting čela, alebo lifting obočia, liposukcia atď.), alebo sa v druhom sedení doplňuje s korekciou poklesu viečok, laser resurfacingom atď. Terapeutický plán určí plastický chirurg. Pochopiteľne face-lifting ako každý chirurgický zákrok vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období. Definitívny efekt je možno očakávať až po niekoľkých mesiacoch v závislosti od typu operácie.

Predoperačná príprava:

 Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné umyť si vlasy. Odporúča sa si nechať narásť dlhšie vlasy, kvôli maskovaniu jaziev vo vlasatej časti hlavy v pooperačnom období. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Operácia sa vykonáva v miestnom znecitlivení alebo v celkovej anestézii. Rez je vedený z vlasatej časti spánkovej oblasti pokračujúc tesne pred ušnicou a potom v prirodzenej ryhe okolo ušného lalôčika dozadu za ucho do vlasatej časti. Výsledkom tohto operačného prístupu je väčšinou neviditeľná jazva v pooperačnom období.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba v závislosti od rozsahu a typu operácie počítať s výskytom modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Všeobecne povedané, odporúča sa obmedziť namáhanie a napínanie svalov tváre a krku, čomu treba prispôsobiť životný štýl a stravovacie návyky. Elastický kompresívny obväz sa odstraňuje na 5.-7. deň po operácii, stehy sa odstraňujú na 7.-14. deň po operácii. Make-up je dovolené aplikovať po vybratí stehov.

Komplikácie operácie:

Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti.