Popis výkonu:

Po stiahnutí predkožky, alebo pri operácii fimózy, či pri bežnom vyšetrení často zistíme, že pacient má krátku uzdičku (frenulum breve). Tento väzivový pruh idúci od ústia močovej trubice na predkožku sa môže pri stiahnutí predkožky neúmerne napnúť (pretože je krátky) a ohýbať žaluď. Uzdička je veľmi citlivá a ku jej poraneniu – natrhnutiu dochádza pri nástupe sexuálnej aktivity chlapca. Natrhnutie je bolestivé, sprevádzané silným krvácaním. Preto pri takomto sa odporúča preťať krátku uzdičku a urobiť jej plastiku (frenuloplastika).

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu penisu a predkožky. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Operácia sa väčšinou vykonáva sa v miestnom znecitlivení. U detí treba takýto zákrok robiť v celkovej anestézii. Pri frenuloplastike sa uplatňujú rozličné operačné metódy, ktoré však majú vždy rovnaký výsledok: predĺženie skrátenej uzdičky. Použitý samovstrebávací šicí materiál zabezpečí pacientovi úplný komfort a bezbolestný priebeh výkonu bez potreby následného vyberania stehov.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba počítať s výskytom bolesti, modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Hygiena operovanej oblasti je nevyhnutná. Je nutné dodržiavať rady lekára, najmä nepodceňovať starostlivosť o jazvičku. Odporúča sa robiť kúpele v harmančeku a minimálne ešte 2-3 týždne neustále mastiť ranu napr. Bepanthenom, sterilným sadlom alebo lekárskou vazelínou, aby nedošlo k zväzivovateniu (trvalému stvrdnutiu a zhrubnutiu) tkaniva v mieste zrastu. Stehy by mali najdlhšie po 10 dňoch samy vypadnúť. Pokiaľ sa tak nestane, je dobré im trochu pomôcť (prestrihnúť, vybrať a miesto vydezinfikovať), alebo si ich nechať odborne vybrať. Bežný pohlavný styk je možný spravidla po 2-3 týždňoch.

Komplikácie operácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. V prípade, že sú stehy ponechané v rane dlhšiu dobu, môžu po nich zostávať viditeľné jazvičky, väčšinou v podobe otvorov v koži.

Z etických dôvodov sú fotografie pooperačných výsledkov dostupné iba na vyžiadanie priamo na recepcii kliniky.