Popis výkonu:

Lipografting – moderná technika využívajúca vlastný tuk ako výplňový materiál a zároveň prirodzený zdroj kmeňových buniek. Použitie nájde nielen pri chýbaní objemu vrodených a získaných defektov, ale aj v kozmetických indikáciách pri súčasnej potrebe regenerácie tkanív ovplyvnených starnutím. Najčastejšie sa využíva na:

  • vyplnenie – vyhladenie vrások
  • zväčšovanie pier
  • úpravu prejavov starnutia na tvári
  • potlačenie prejavov starnutia na rukách
  • liposculpturing – korekcia deformít po liposukcii
  • korekciu jaziev
  • korekciu asymetrií a deformít na prsníkoch (napr. po augmentácií)
  • rekonštrukciu prsníkov pri vrodených vývojových vadách, stavoch po amputácii

Nakoľko tukové tkanivo je telu vlastné, neobsahuje iné cudzorodé látky, predstavuje výplňový materiál s ideálnymi vlastnosťami a s minimálnym rizikom vzniku nežiadúcich reakcií. Tento zákrok v sebe spája výhody samotného lipograftingu so súčasným zmenšením objemu tuku v problémovej oblasti, ktorá slúži ako zdroj tukového tkaniva. Lipografting je možné zrealizovať bez akýchkoľvek jaziev a s trvalým výsledkom. Definitívny efekt zákroku sa hodnotí po troch mesiacoch.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. anopyrín, aspirín).

Operácia:

Podľa rozsahu sa lipografting vykonáva v miestom znecitlivení alebo v celkovej anestézii.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba v závislosti od rozsahu operácie počítať s výskytom modrín a opuchu. Bezprostredne po operácii sa na odberové lokality navlieka špeciálne elastická bielizeň, ktorá sa ponecháva na tele cca 6-7 dní. Po tejto dobe je možné bielizeň vyzliecť, umyť a znovu navlieknuť. Týmto spôsobom je nutné elastickú bielizeň po operácii nosiť po dobu cca 6-8 týždňov, v závislosti od rozsahu a odberovej lokality. V pooperačnom období sa užívajú látky podporujúce znižovanie opuchu.

Komplikácie operácie:

Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti. Veľmi raritne sa v pooperačnom období môžu vyskytnúť tvarové nerovnosti, zápal, asymetria, deformácia a zmena farby kože, tromboflebitída a tuková embólia.