Popis výkonu:

 Liposukcia ako metóda na odstránenie nadbytočného tuku sa v plastickej chirurgii používa od roku 1982. Podstata techniky je založená na skutočnosti, že tukové bunky sa počas života nerozmnožujú, takže ich počet sa takmer nemení. Môže sa však meniť ich veľkosť, čo sa potom odzrkadlí v možnom priberaní alebo chudnutí. Preto si treba uvedomiť, že liposukcia nie je riešením následkov nesprávnej životosprávy a taktiež nie je liekom na obezitu. Ideálnym pacientom je osoba, u ktorej napriek pravidelne vyvíjanej a adekvátnej fyzickej aktivite a správnej životospráve ostávajú lokality s nadmerne uloženým tukom (podbrušie, sedacia časť, vnútorné strany stehien, ramená, krk, tvár atď.). U mladších a zdravých pacientov je vo všeobecnosti elasticita kože väčšia, čo napomáha k lepšej pooperačnej kontrakcii kože a tým aj k lepšiemu výslednému efektu. Naopak pri porušenej elasticite kože (napr. vekom, alebo pri celulitíde), ktorá má za následok vznik esteticky nepríjemných kožných previsov a vrások sa uprednostňujú iné metódy liečby, ktoré určí plastický chirurg. Výhodou liposukcie je, že oproti iným technikám zanecháva len diskrétnu jazvu lokalizovanú v prirodzených kožných ryhách. Na druhej strane má svoje obmedzenia nielen v indikácii, ale aj v množstve odsatého tuku. Pochopiteľne liposukcia ako každý chirurgický zákrok vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období. Definitívny efekt je možno očakávať až po niekoľkých mesiacoch.

Predoperačná príprava:

 Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

 Podľa rozsahu sa liposukcia vykonáva v miestom znecitlivení alebo v celkovej anestézii.

Pooperačná starostlivosť:

 V pooperačnom období treba v závislosti od rozsahu operácie počítať s výskytom modrín a opuchu. Bezprostredne po operácii sa na operované lokality navlieka špeciálne elastická bielizeň, ktorá sa ponecháva na tele cca 6-7 dní. Po tejto dobe je možné bielizeň vyzliecť, umyť a znovu navlieknuť. Týmto spôsobom je nutné elastickú bielizeň po operácii nosiť po dobu cca 6-8 týždňov, v závislosti od rozsahu a operovanej lokality.

Komplikácie operácie:

 Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti. Veľmi raritne sa v pooperačnom období môžu vyskytnúť tvarové nerovnosti, asymetria, deformácia a zmena farby kože, tromboflebitída a tuková embólia.