Popis výkonu:
Odstávajúce ušnice predstavujú pomerne častý estetický problém. Operácia je jediná metóda, ktorá dokáže vyriešiť podstatu problému (zmenšiť uhol medzi ušnicou a hlavou) a tak zlepšiť túto mnohokrát nápadnú deformáciu. Najvhodnejšími pacientmi sú deti v predškolskom veku, ktorým vyriešenie ich problému mnohokrát ušetrí posmešky zo strany spolužiakov a tak môže napomôcť k ich rýchlejšej adaptácii v kolektíve. Pochopiteľne ako každý chirurgický zákrok operácia vyžaduje od dieťaťa adekvátny stupeň psychickej vyspelosti a ochotu spolupracovať. Rodičia taktiež musia byť dostatočným motivátorom pre dieťa ako počas operácie tak aj v pooperačnom období. Faktom zostáva, že absolútna symetrickosť v prírode neexistuje a je tiež takmer nemožné ju dosiahnuť aj operáciou.
Predoperačná príprava:
Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu okrem umytia vlasov pred operáciou. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).
Operácia:
Vykonáva sa v miestnom znecitlivení s prístupom spoza ucha, to znamená, že nezanecháva žiadnu viditeľnú jazvičku. Podstatou operácie je zmenšenie neprirodzeného uhlu medzi ušnicou a hlavou a následné vyformovanie a zafixovanie nového postavenia ušnice.
Pooperačná starostlivosť:
Spočíva v nosení fixačného obväzu po dobu 2 týždňov s pravidelným preväzmi lekárom v týždňových intervaloch. Následne po tomto období sa odporúča nosenie čelenky na noc po dobu 2-3 týždňov. Zámerom pooperačnej starostlivosti je uchrániť operované ušnice pred zmenou ich novej polohy.
Komplikácie operácie:
Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti a pretečenie obväzu. Zápal operačnej rany, intolerancia šicieho materiálu so zmenou formy ušnice sa vyskytujú ojedinele.