Popis výkonu:

 U niektorých žien sa v priebehu dospievania vplyvom rastových a pohlavných hormónov vyvinú nadmerne veľké, alebo asymetrické malé pysky ohanbia, ktoré sú následne vystavované chronickému mechanickému dráždeniu a nadmernému vysychaniu. Prítomnosť početných erózií a trhlín na malých pyskoch je často kombinovaná s ich zápalom, najčastejšie bakteriálneho alebo plesňového pôvodu, a vedie k opakovaným infekciám, bolestivosti a celkovému diskomfortu. To však mnohokrát nie je jediný dôvod prečo sú ženy ochotné podstúpiť operačnú korekciu malých pyskov – labioplastiku. Za plastickým chirurgom prichádzajú aj s estetickým problémom, ktorý síce nie je viditeľný v každodennom živote, no za dverami spálne môže byť.

Predoperačná príprava:

 Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži operovanej oblasti a na sliznici nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

 Operačný zákrok sa zvyčajne vykonáva v miestom znecitlivení kedy sú malé pysky umŕtvené injekciou lokálneho anestetika. Po vyčkaní na efekt anestetika je následne nadbytočné tkanivo odstránené. Po zastavení krvácania sa sliznica zošije vstrebateľným šicím materiálom.

Pooperačná starostlivosť:

 V pooperačnom období treba v závislosti od rozsahu operácie počítať s bolesťami a výskytom opuchu. Hojenie rán je v tejto oblasti pomerne rýchle a bezproblémové, rekonvalescencia trvá cca 7-10 dní. Pooperačná starostlivosť o ranu spočíva v lokálnej aplikácii repíkových obkladov a Betadinu. Niektoré pacientky pooperačný stav prirovnávajú k stavu po pôrode, kedy žena veľmi neobsedí a aj chôdza môže byť náročná. Ak sa dá, neodporúčame nosiť spodnú bielizeň. Pohlavný styk je možný cca o mesiac po operácii.

Komplikácie operácie:

 Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Možnou komplikáciou zákroku je tiež roztrhnutie stehov v operovanej oblasti, čo vyžaduje okamžitú návštevu zdravotníckeho zariadenia.

Z etických dôvodov sú fotografie pooperačných výsledkov dostupné iba na vyžiadanie priamo na recepcii kliniky.