Popis výkonu:

V klinickej praxi medzi najčastejšie zhubné a nezhubné nádory kože a podkožia patria:

  • pigmentové névy (intradermálny melanocytárny, junkčný, zmiešaný névus, modrý névus, Spitz névus, Haló névus atď.)
  • seboroické, aktinické keratózy
  • epidermoidné cysty
  • kapilárne a kavernózne hemangiómy
  • fibrómy a lipómy
  • bazocelulárny karcinóm – bazalióm (je najčastejším zhubným nádorom kože)
  • spinocelulárny karcinóm – spinalióm
  • malígny melanóm (patrí medzi najzhubnejšie nádory vôbec, s tendenciou k skorému metastatickému šíreniu lymfogénnou a hematogénnou cestou)

 

Zákroku predchádza dôkladné vyšetrenie:

  • anamnéza, doterajšie ochorenia, výskyt ochorenia v rodine, alergie na látky: jód, mesocain a pod.
  • klinické vyšetrenie: pri ktorom lekár pohľadom, pohmatom zistí typ, lokalizáciu a velkosť nádoru
  • pri tumoróznych útvaroch (lipóm, atheróm, zväčšené lymfatické uzliny) sa doporučuje sonografické vyšetrenie (alebo magnetická rezonancia) kože a podkožia na stanovenie veľkosti a ohraničenia útvaru.

Predoperačná príprava:

 Operácia nevyžaduje špeciálnu prípravu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). Pri orfarinizácii doporučujeme 10 dní pred zákrokom prechod na nízkomolekulárny heparín (napr. fraxiparine 0,3-0,4 s.c). V prípade celkovej anestézy v deň operačného výkonu nejesť 6 hodín pred operáciou a prísť na kliniku nalačno. Prísť na zákrok zdravý bez virózy a prechladnutia.

Operácia:

 Pri menších útvaroch sa operačný zákrok zvyčajne vykonáva v lokálnej infiltračnej anestézii za použitia Mesocainu, eventuálne Marcainu. Pri väčších útvaroch sa väčšinou vykonáva v celkovej anestézii pre bolestivosť pri vlastnom operačnom zákroku. Po narezaní kože a podkožia nad hmatným útvarom preparujeme útvar od okolia, pričom sa snažíme neporušiť nervy a cievy v okolí. Po vybratí veľkého útvaru pred samotným zošitím operačnej rany zvykneme vkladať do vzniknutých dutín drény na odsávanie sekrétov, ako prevencia možného hnisania. Kožné defekty, ktoré vznikajú po odstránení veľkých tumorov kryjeme lokálnymi lalokovými plastikami, alebo za pomoci voľného kožného transplatátu.

Pooperačná starostlivosť:

 Pri bolesti Ibalgin eventuálne Novalgin každých 6 hodín. Neskladať krytie rany – ani pri pretečení, drén ponechať v rane. Kontrola na klinike deň po zákroku – preväz obväzu a drénu, ktorý môže byť pretečený krvou. Hygiena operovanej oblasti je nevyhnutná.

Komplikácie operácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti v mieste rany. Môžu sa objaviť modriny až opuchy, ktoré sa zvyčajne stratia do 7-10 dní. Zriedkavo sa môže objaviť aj zápal v operovanom mieste a krvácanie z raniek ktoré do nasledujúceho dňa prestane. Možný rozostup operačnej rany, eventuálne vytvorenie keloidu do cca 1 mesiaca – u cca 5-10 % pacientov. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť drobné nekrózy operačnej rany u cca 3% pacientov.

Upozornenie:

Bolestivosť po výkone je individuálna. Pacienti môžu pociťovať ľahšie pálenie, štípanie v mieste operačnej rany. V nasledujúcich dňoch bolesti zvyčajne nie sú.

Nádory na tvári