MINIFLEBEKTÓMIA

Popis výkonu:

Kŕčové žily (varixy) postihujú viac ako tretinu populácie. Podstatne častejšie sa vyskytujú u žien a ich frekvencia narastá s pribúdajúcim vekom pacientov. Okrem genetickej predispozície majú zodpovednosť za vznik kŕčových žíl aj iné rizikové faktory, ku ktorým môžeme zaradiť užívanie hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo, obezitu, nedostatok pohybu, dlhodobé státie alebo sedenie.
Medikamentózna liečba je len podporná, zmierni subjektívne ťažkosti, posilní žilovú stenu, ale kŕčové žily po nej nezaniknú. V menej závažných prípadoch je možné odstrániť kŕčové žily skleroterápiou. Varixy dolných končatín menšieho rozsahu, väčšinou bez súvislosti s refluxom v hlavných kmeňoch, alebo ak je reflux a priemer týchto kmeňov malý, je možné ich odstránenie tzv. miniflebektómiou.

Predoperačná príprava:

Pred zákrokom je nutné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie povrchového a hlbokého žilového systému, ktoré vykoná ošetrujúci lekár. Podrobné zmapovanie možných zdrojov refluxu a ich odstránenie je pre výsledný efekt operácie zásadnou podmienkou.
Samotná operácia v lokálnej anestézii nevyžaduje špeciálnu prípravu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Celý zákrok prebieha pod ultrazvukovou kontrolou v lokálnej (tumescentnej) anestézii, ktorej princíp spočíva v aplikácii studeného fyziologického roztoku spolu s anestetikom do okolia žilového kmeňa. Roztok žilu schladí a zabráni tepelnému poškodeniu okolitých tkanív. Anestetikum obsiahnuté v roztoku zabráni vnímaniu bolesti. Počas operácie kŕčových žíl – varixov je pacient pri vedomí a komunikuje s ošetrujúcim lekárom. Cieľom zákroku je kompletné vyradenie a odstránenie nefunkčného úseku žily z malých rezov priemeru 0,5-1cm. Rany vo väčšine prípadov nie je nutné uzatvárať stehom, čo zlepšuje výsledný kozmetický efekt.

Pooperačná starostlivosť:

Klientovi je na končatinu aplikovaná kompresívna pančucha alebo obväz a je ihneď po zákroku vyzvaný ku chôdzi. Po 1-2 hodinách odchádza domov. K bežnej fyzickej aktivite sa môže vrátiť na druhý deň. Väčšia záťaž je možná po 2-3 týždňoch. O definitívnej podobe pooperačnej aktivity vždy rozhoduje ošetrujúci lekár.
Pooperačná kontrola je indikovaná individuálne ošetrujúcim lekárom. Klient nosí elastickú pančuchu prvých 24 hodín aj cez noc, ďalšie 2 týždne cez deň.

Komplikácie operácie:

Riziká zákroku nie sú veľké. Je možný výskyt hematómu, ktorý sa vstrebáva v priebehu 2-3 týždňov bez vedľajších následkov. Pacient môže pociťovať prechodne povrchové pálenie a bolestivosť najmä v miestach, kde je žila umiestnená tesne pod kožou. V týchto prípadoch dobre účinkujú nesteroidné antireumatiká (napr. Ibalgin, Ibuprofen). Zápal v rane sa vyskytuje veľmi zriedkavo, väčšinou nevyžaduje liečbu antibiotikom. Tvorba pigmentácií a drobných cievok v okolí rany sa objavuje u 5% klientov. V prípade akýchkoľvek nežiaducich reakcií je potrebné kontaktovať ošetrujúceho lekára.

Upozornenie:

Žilové ochorenie je podobne ako vysoký tlak chronické a progresívne ochorenie, takže pravdepodobnosť tvorby nových varixov je vysoká.