Popis výkonu:

Viečka sú najmarkantnejšou oblasťou ľudskej tváre, kde je proces biologického starnutia kože najskôr badateľný. V závislosti od individuálnej a často vrodenej predispozície sa s “unavenými, prepadnutými očami s vráskami” v praxi stretávame aj u ľudí v mladšom veku. Príčinou estetických problémov u pacientov nie je mnohokrát len nadbytok a vráskavenie kože na viečkach, ale aj existencia tukových váčkov, ktoré spôsobujú už spomenutý unavený vzhľad.. Pochopiteľne korekcia viečok ako každý chirurgický zákrok vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. Deň pred operáciou nepoužívať žiaden krém a make-up. V deň operácie je potrebné kožu dostatočne odmastiť. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Operácia sa plánuje vždy individuálne podľa lokálneho stavu na viečkach. Vykonáva sa v miestnom znecitlivení. Ak je prítomný len nadbytok zvráskavenej kože táto sa chirurgicky redukuje. V prípadoch ak sú prítomné tukové váčky, je potreba ich odstrániť, za účelom dosiahnutia efektu mladého a relaxovaného vzhľadu. Rezy na hornom ako aj dolnom viečku sú vedené v prirodzených kožných ryhách, takže po operácii sú jazvy skoro neviditeľné.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba počítať s výskytom modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Bezprostredne po operácii (prvých 24 hodín) sa odporúča lokálna aplikácia studených obkladov. Následne je vhodné aplikovať očnú masť do spojivkového vaku a repíkové obklady. Stehy sa vyberajú po 5-6 dňoch od operácie (po ich vybratí je možné použiť make-up a aplikovať kontaktné šošovky).

Komplikácie operácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Opuch môže byť príčinou prechodného nadmerného slzenia očí, napnutia a vychlípenia hlavne dolného viečka.