Popis výkonu:

Nadmerne zväčšené – hypertrofické alebo poklesnuté – ptotické prsníky sú u žien častou príčinou vzniku nepríjemných bolestí v oblasti chrbta a krku. Na druhej strane môžu predstavovať nielen estetický, ale aj hygienický problém. Väčšinou sa s hypertrofiou prsníkov stretávame u obéznejších žien stredného veku a u starších pacientiek, avšak korekčná operácia nezriedka vyrieši mnohé problémy aj adolescentkám. Pri rozhodovaní k operácii je dôležité uvedomiť si nasledovné fakty:

a) pri redukčnej mammaplastike sa čiastočne, alebo celkom odstraňuje prsná žľaza,
b) operácia zanecháva jazvy na intímnych a erotogénnych zónach.

Z uvedeného vyplýva, že nedostatok až absencia mlieka dojčiacej matky bezprostredne súvisí s absolvovanou operáciou. Na druhej strane u adolescentiek, ktoré ešte nedojčili sa operácia odporúča vykonať až po ukončení somatického vývoja, tzn. po dosiahnutí 18. roku života. Cieľom operačného zákroku je redukcia nadbytočnej kože, podkožného tuku a prsnej žľazy s eventuálnou elimináciou prítomných tehotenských strií (trhliniek kože, ktoré vznikajú pri nadmerne rýchlom náraste telesnej hmotnosti), spevnenie a korekcia poklesnutého prsníka do anatomického postavenia. Terapeutický plán určí plastický chirurg. Pochopiteľne redukčná mammaplastika ako každý chirurgický zákrok vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období.

Predoperačná príprava:

 Na koži a bradavkách nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné kožu odmastiť a vyholiť si podpazušie. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

 Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii v antibiotickej clone. Podľa typu použitej operačnej techniky výsledná jazva je vždy okolo dvorca prsníka a ďalej môže byť orientovaná len vertikálnym smerom, alebo môže mať tvar obráteného písmena T.

Pooperačná starostlivosť:

 Operácia väčšieho rozsahu môže vyžadovať hospitalizáciu. Drény zavedené v ranách sa zvyčajne odstraňujú na 1.-2. pooperačný deň. Stehy sa odstraňujú na 14. deň po operácii. Elastickú kompresívnu bielizeň je nutné kontinuálne nosiť 4-5 týždňov. Pooperačnému obdobiu je treba prispôsobiť životný štýl, nespať na bruchu po dobu 5 týždňov, posilňovanie a ťažká fyzická námaha sa neodporúčajú 2 mesiace.

Komplikácie operácie:

 Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na pooperačné bolesti. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta (najčastejšie dvorec) so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti. Zápal operačnej rany, nekróza areoly, intolerancia šicieho materiálu a vznik hypertrofických jaziev sa vyskytujú ojedinele.