Popis výkonu:

Obriezkou (cirkumcíziou) sa rozumie odstránenie predkožky kožnej časti prekrývajúcej na konci penisu žaluď. Obriezka je jednou z najčastejšie vykonávaných operácií, na celom svete je obrezaná asi štvrtina všetkých mužov. Obriezka sa vykonáva z rôznych dôvodov, najčastejšie je to pre fimózu (zúžená predkožka). Ďalšími dôvodmi na obriezku sú rôzne ochorenia predkožky, ako napríklad opakované zápaly, bradavice, alebo nádory. Obriezku možno vykonať aj z náboženských alebo estetických dôvodov. Muž po obriezke poskytuje sexuálnej partnerke vyšší hygienický štandard, nakoľko nemá na penise kožné záhyby, v ktorých by sa udržiavali choroboplodné baktérie, vírusy alebo plesne. Dlhodobé skúsenosti a medicínsky výskum priniesli dôkazy o nižšom výskyte rakoviny krčku maternice u žien obrezaných mužov a nižšom výskyte rakoviny penisu u mužov po obriezke.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu penisu a predkožky. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Operácia sa väčšinou vykonáva sa v miestnom znecitlivení. Pri obriezke sa uplatňujú rozličné operačné metódy, ktoré však majú vždy rovnaký výsledok: je odstránená predkožka v takej dĺžke, aby zostal celý žaluď trvale obnažený. Použitý samovstrebávací šicí materiál zabezpečí pacientovi úplný komfort a bezbolestný priebeh výkonu bez potreby následného vyberania stehov.

Pooperačná starostlivosť:

V pooperačnom období treba počítať s výskytom bolesti, modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Hygiena operovanej oblasti je nevyhnutná. Je nutné dodržiavať rady lekára, najmä nepodceňovať starostlivosť o jazvičku. Odporúča sa robiť kúpele v harmančeku a minimálne ešte 2 – 3 týždne neustále mastiť ranu napr. Bepanthenom, sterilným sadlom alebo lekárskou vazelínou, aby nedošlo k zväzivovateniu (trvalému stvrdnutiu a zhrubnutiu) tkaniva v mieste zrastu. Stehy by mali najdlhšie po 10 dňoch samy vypadnúť. Pokiaľ sa tak nestane, je dobré im trochu pomôcť (prestrihnúť, vybrať a miesto vydezinfikovať), alebo si ich nechať odborne vybrať. Bežný pohlavný styk je možný spravidla po 2-3 týždňoch.

Komplikácie operácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. V prípade, že sú stehy ponechané v rane dlhšiu dobu, môžu po nich zostávať viditeľné jazvičky, väčšinou v podobe otvorov v koži. V priebehu zvykania si na trvale obnažený žaluď môže niekedy dochádzať k mimovoľnej ejakulácii či výtoku tekutiny z močovej trubice.

Z etických dôvodov sú fotografie pooperačných výsledkov dostupné iba na vyžiadanie priamo na recepcii kliniky.