Popis výkonu:

Augmentácia prsníkov predstavuje metódu, ktorou sa zväčšením objemu prsníkov vylepšuje ich pôvodný tvar. Napriek neustálemu výskumu nových materiálov je silikón v súčasnosti pri augmentácii prsníkov stále najpoužívanejším materiálom. Počas dlhého obdobia používania silikónových implantátov nebol doteraz zverejnený jediný vedecký dôkaz o možnom vplyve implantátu na vznik rakoviny prsníka, či na vznik autoimúnneho ochorenia spojivového tkaniva. Pri rozhodovaní k operácii je vždy nevyhnutné podrobne prekonzultovať pacientove predstavy s plastickým chirurgom, aby sa predišlo vzniku pooperačného sklamania. Treba priznať, že implantácia silikónových protéz nie je jedinou metódou na zlepšenie tvaru prsníkov. Výber samotnej operačnej techniky závisí od mnohých okolností, najviac však od množstva podkožného tuku, tvaru prsnej žľazy, nadbytku kože a stupňa poklesu prsníka. Výsledný efekt augmentácie je pri správnej indikácii a správnom výbere implantátu okamžitý a dlhodobý, napriek všeobecne známym rizikám vyplývajúcich z použitia silikónového gélu (prasknutie alebo posun implantátu, kontraktúra puzdra, zmeny citlivosti bradavky, intolerancia implantátu, vznik kalciových depozitov, sťažená detekcia tumoru prekrytého implantátom atď.). Pochopiteľne augmentácia ako každý chirurgický zákrok vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Augmentácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Pre dobrý peroperačný prehľad a esteticky vhodné umiestenie jazvy uprednostňujeme prístup zo submammárnej ryhy. Implantát vkladáme podľa individuálnych kritérií pod žľazu (subglandulárne), alebo pod sval (subpektorálne).

Pooperačná starostlivosť:

Na 2. deň po operácii je možné odstrániť obväz a obliecť si špeciálnu elastickú podprsenku, ktorá sa ponecháva na tele cca 6-7 dní. Po tejto dobe je možné podprsenku vyzliecť, umyť a znovu navlieknuť. Týmto spôsobom je nutné elastickú podprsenku po operácii nosiť po dobu cca 4-6 týždňov. Stehy sa vyberajú po 14 dňoch od operácie.

Komplikácie operácie:

Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti.