Korekcia previsu brucha – Abdominoplastika

Popis výkonu:

Nadmerne ovisnuté – pendulujúce brucho vzniká najčastejšie po veľkom úbytku hmotnosti, alebo úbytku jeho objemu. Predstavuje mnohokrát nielen estetický, ale aj hygienický problém. U žien je to najčastejšie po tehotenstve, alebo rýchlej redukcii váhy, kedy sa koža s podkožným tukom, často poškodená striami, neprispôsobí a zostáva v nadbytku. Často je stav sprevádzaný ochabnutím brušnej steny spolu s rozostupom (diastázou) priamych brušných svalov, ktorá je príčinou „vystrčeného“ či „ovisnutého“ brucha. Cieľom abdominoplastiky je redukcia nadbytočnej kože, podkožného tuku s eventuálnou elimináciou diastázy a prítomných strií (trhliniek kože, ktoré vznikajú pri nadmerne rýchlom náraste telesnej hmotnosti), spevnenie a korekcia poklesnutého brucha do krajšieho postavenia. Podľa rozsahu poklesu a klinického nálezu terapeutický plán určí plastický chirurg (kompletná abdominoplastika, miniabdominoplastika, obrátená abdominoplastika a iné). Pri rozhodovaní k operácii je dôležité uvedomiť si nasledovné fakty: a) ide o náročný a rozsiahly chirurgický výkon, b) operácia zanecháva rozsiahle jazvy v podbrušku prebiehajúce medzi lopatami oboch bedrových kostí v oblasti pubického ochlpenia. O to viac abdominoplastika vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období.

Predoperačná príprava:

Na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné kožu odmastiť a vyholiť si prirodzenie. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii v antibiotickej clone. Podľa typu použitej operačnej techniky môže byť výsledná jazva rôzneho priebehu.

Pooperačná starostlivosť:

Kompletná abdominoplastika vyžaduje 2-5 dňovú hospitalizáciu, u miniabdomiplastiky je pobyt v zdravotníckom zariadení podstatne skrátený. Drény zavedené v ranách sa zvyčajne odstraňujú na 2.-3. pooperačný deň. Stehy sa odstraňujú na 14. deň po operácii. Elastickú kompresívnu bielizeň je nutné kontinuálne nosiť 4-5 týždňov. Pooperačnému obdobiu je treba prispôsobiť životný štýl, nespať na bruchu po dobu 5 týždňov, posilňovanie a ťažká fyzická námaha sa neodporúčajú 2 - 3 mesiace.

Komplikácie operácie:

Nakoľko ide o rozsiahly chirurgický výkon, riziko vznika komplikácií je vyšší. Zväčša sa však obmedzujú len na pooperačné bolesti, hematómy a opuch. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti. Zápal operačnej rany, nekróza, vznik pseudocýst, asymetria pupku, intolerancia šicieho materiálu a vznik hypertrofických a keloidných jaziev sa vyskytujú ojedinele. Operačný výkon je spojený s vyšším rizikom vzniku embólie.


Objednajte sa